Valgulisandite tõeline sisu: tervislik valik või ohtlik pettumus?

Artikkel keskendub valgulisandite mõjule maksatervisele, tuginedes hepatoloog ja teadusajakirjanik Dr Abby Philpsi põhjalikele uuringutele. Käsitletakse erinevaid valgulisandite kaubamärke, nende koostist ja mõju maksale, tuues esile riskid ja ohutusnõuded. Samuti uuritakse vadakuvalgu ja taimsete valkude erinevusi ning antakse nõuandeid turvalise toidulisandi valimiseks.
0 Shares
0
0
0

Toidulisandite, eriti valgulisandite valdkonnas valitseb sageli väärarusaamade ja eksitava teabe labürint. See artikkel uurib valgulisandite olemust, paljastades nende turundusliku varjundi taha peidetud keerukusi. Hoolimata aastakümneid kestnud teadusuuringutest, mis rõhutavad vitamiinilisandite vähetähtsat kasu meie tervisele, investeerime me igal aastal pidevalt miljardeid, jahtides pingutusteta tervise miraaži. See püüdlus, mis sageli ei anna midagi muud kui kallist uriini, kehastab lootuse võitu kogemuse üle: vankumatu usk lihtsatesse lahendustesse ilma isiklike pingutusteta.

Dr. Abby Philips, hepatoloog ja teadusajakirjanik, on uurinud arvukaid toidulisandeid. Tulemused, kuigi need ei ole üllatavad, on valgustavad. Üksikisikud, keda veenev reklaam on ahvatlenud, kahjustavad sageli oma maksa ravimpreparaatide ja lisaaine abil, mis mõnikord nõuab maksasiirdamist. Dr. Philips märgib, et selliste juhtumite arv on tõusnud, kusjuures reguleerimata toidulisandid põhjustavad sama palju maksakahjustusi kui alkohol ja narkootikumid.

“Proteiiniprojekti” aruanne paljastab:

Mis: ainulaadne rahvatervise projekt, mida toetab @paraschopra, et uurida Indias levinud valgulisandeid.

Kes: Minu meeskond Maksainstituudis ja Neogen Labs’i sõltumatud testijad.

2022. aasta metaanalüüs toob esile: 428 ravimi põhjustatud maksakahjustuse juhtumist olid Herbalife® tooted seotud 50 juhul, Polygonum multiflorum 25 juhul, Hydroxycut® ja roheline tee kumbki 19 juhul ning Oxyelite Pro® ja kava tee kumbki 16 juhul. Enamik neist vajas haiglaravi, kusjuures osa neist põhjustas surmajuhtumeid, maksasiirdamisi või kroonilisi maksahaigusi.

Dr. Philipsi analüüsides ayurveda, homöopaatilisi ja käsimüügiravimite segusid, ilmneb sageli koostis, mis erineb nende lubatud koostisainetest. Hiljuti analüüsis dr Philips valgulisandeid: Kas need sisaldavad seda, mida etiketil väidetakse?

Analüüs hõlmas 36 kaubamärki, sh:

  • vadak, vadakusegud, vadaku ja taimede segud, taimepõhised ja vegan kaubamärgid.
  • riiklikud, rahvusvahelised ja kohalikud kaubamärgid
  • kõik ostetud volitatud müüjatelt või otse brändi veebilehelt
  • autentsuse kontrollitud

Analüüsiks avati suletud pakendid ja valmistati need ette kontrollitud laboratooriumis.

Kaubamärgid läbisid:

  • valgusisalduse analüüs (Kjeldahli meetod).
  • Mükotoksiinide/aflatoksiinide tuvastamine (HPLC).
  • pestitsiidijääkide analüüs (GC ja LC MSMS).
  • raskemetallide analüüs (ICP-MS)
  • Põhjalik GC-MSMS-profiilide koostamine
  • sünteetiliste anaboolsete steroidide testimine (GC-MS HP5 kolonn)

Valgusisalduse tulemused varieerusid märkimisväärselt reklaamitud ja tegelike tasemete vahel. Üheksa toodet 36-st jäi vastupidiselt väidetele alla 40% valgusisalduse. Halvimad rikkujad olid B Protin ja Big Muscles kaubamärgid. Seevastu sellised kaubamärgid nagu Dymatize, Muscle Blaze ja teised näitasid kõrget puhta vadakuvalku sisaldust. Samas sisaldasid taimepõhised kaubamärgid, kuigi nende valgusisaldus oli kõrge, ka lisaaineid, mis võivad põhjustada tõsiseid maksakahjustusi.

blank

Uuringus avastati 36 tootest viies tootes aflatoksiinide murettekitav tase, mis viitab võimalikele terviseriskidele. Pestitsiidijääke leiti peamiselt taimse valgu kaubamärkides. Raskmetallide analüüs näitas mitmes tootes arseeni ja kaadmiumi jälgi, kuigi elavhõbedat või talliumi ei leitud. Pliid ja vaske leiti erineval tasemel, kusjuures mõned kaubamärgid näitasid kiiduväärt kvaliteedikontrolli, kuna neis ei olnud tuvastatavaid raskemetalle.

Dr. Philips kutsub üles olema ettevaatlik selliste kaubamärkide puhul nagu Herbalife, Oziva ja teised, mis on tuntud maksatoksiliste koostisainete, näiteks rohelise tee ja kurkumiekstraktide kasutamise poolest. Jälgides Eesti toidulisandite maastikku, on sarnased suundumused märgatavad rohelise tee ekstrakti, Ashwagandha ja teisi sisaldavate toodete puhul.

22. veebruari 2022. aasta uuring, mis kasutab USA ja elundisiirdamisorganisatsioonide andmeid, näitab toidulisanditega seotud maksakahjustuste kaheksakordset suurenemist. Sageli on tegemist toodetega, mis väidavad, et “puhastavad” maksa.

Hea uudis: uuringus ei leitud analüüsitud valgulisandites märkimisväärseid sünteetilisi või anaboolseid steroide. Dr. Philips järeldab:

  • Vadakuvalk on maksa jaoks ohutu
  • Vadak ei põhjusta neerukive
  • Puhas vadak ja erinevad vadakusegud on ohutud
  • Kasutage vadakut koos ravimtaimedega ettevaatlikult
  • Puhtad taimevalgud (soja/hernesegu) on ohutud, kuid need, mis on segatud taimsetega, mitte.

See valgurikaste toidulisandite uurimine paljastab varjatud tõed nende turundatud väidete taga, kutsudes tarbijaid üles liikuma toidulisandite maastikul teadliku ettevaatusega.

 

PS! See artikkel ei ole minu enda kirjutatud. Algne artikkel on võetud siit ning tegin ainult kokkuvõtte. Soovitan väga Päikesetoidu blogi lugeda tervislike eluviise harrastavatel inimestel. Kindlasti kirjutage midagi head autorile, sest see on suur tööt, mida ta teeb, et tuua head ning õiglast infot meieni.

0 Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like
blank

Products-drugs

The article looks at different foods that can be addictive, similar to drugs. Meat, dairy products, chocolate, sugar, salt, fast food and alcohol are examples that affect brain chemistry and cause addiction. These foods can lead to health problems such as obesity, cardiovascular disease, diabetes and even cancer. The author stresses the need to limit the intake of these foods in order to maintain health.
Loe edasi
blank

Elamine kiirustava maailma tingimustes ehk kuidas leida tasakaal ja tõeline eesmärk

Meie igapäevaelu on kiirenenud viisil, mida pole varem nähtud. Tehnoloogia areng, sotsiaalmeedia ja pidev infovoog on loonud ühiskonna, kus aeg on justkui alati otsas. Konkurents tööl, sotsiaalses elus ja isegi isiklikus arengus nõuab meilt pidevat valmisolekut ja kiiret reageerimist. See tempo võib olla kurnav ja viib sageli oluliste asjade eiramiseni elus.
Loe edasi